Wersja wpisu Specjalizacje z dnia wt., 09/08/2015 - 10:48

Szkolenie specjalizacyjne, zwane specjalizacją jest to rodzaj kształcenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2011 nr 174, poz. 1039 z póź. zm.) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę, położną specjalistycznych kwalifikacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytuł specjalisty w tej dziedzinie.
 
Zarówno wykaz dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja jak i ramowe programy specjalizacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 197, poz. 1922 z póź. zm.).
 
Czas trwania specjalizacji obejmuje okres niezbędny do zrealizowania wszystkich modułów zawartych w programie ramowym i:
 
nie może być krótszy od 18 miesięcy i nie dłuższy od 24 miesięcy,
może zostać skrócony do 12 miesięcy w przypadkach gdy pielęgniarka, położna spełnia jeden z warunków określonych w § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie  kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 197, poz. 1923).
Ramowy program szkolenia specjalizacyjnego obejmuje:
 
blok ogólnozawodowy, wspólny dla wszystkich specjalizacji niezależnie od dziedziny kształcenia,
blok specjalistyczny właściwy dla dziedziny będącej przedmiotem specjalizacji.
Ważne:
 
Tytuł specjalisty w dziedzinie będącej przedmiotem specjalizacji pielęgniarka, położna uzyskuje po zdaniu egzaminu państwowego, przeprowadzonego przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez Ministra Zdrowia.
 
Oferujemy: